Blog

Dış Mekan Aydınlatma

Dis Mekan Aydinlatma Ravaled

Dış aydınlatma, dış mekanlar için kullanılan aydınlatma türlerindendir. Dış mekanlarda güvenliği sağlamak ve dekorasyonu tamamlamak için kullanılır. Dekoratif ve işlevsel özellikleri oldukça fazla olan dış aydınlatma türleri çeşitlidir. Bahçe aydınlatma, wallwasher, led projektör, sarkıt lamba, led aydınlatma, bahçe feneri, ağaç feneri, direkli bahçe lambası gibi sayısız renk ve özellikte bahçe aydınlatması bulunur. Dış aydınlatma kullanılacak yapının renk, dekorasyon ve yapı şekline göre seçenekleri farklıdır.

 Dış aydınlatma iç mekan aydınlatmalarına göre daha farklı özelliklere sahiptir. Dış aydınlatmada kullanılan elektrik gücü, aydınlatmanın dış yüzey yapısı ve aydınlatma şekilleri biraz daha farklıdır. Dış mekan sürekli olarak iklim değişikliklerine açıktır. Kışın sürekli olarak su ve soğuğa maruz kalan aydınlatma dayanıklı değilse sürekli olarak aşınma ve deformelere maruz kalır. Işık vermemeye ve bozulmaya başlar. Sürekli tamirat ve tadilat yapmanız bu sıkıntıyı önlemez. Kaliteli olarak üretilen dış aydınlatma herhangi bir elektrik kaçağı ya da yaralanma riskine de sebebiyet vermez.

Dış aydınlatmalar içerisinde en çok tercih edilen ve kullanılan aydınlatma wallwasher ve bahçe aydınlatmasıdır. Bu aydınlatmalar dış mekan için oldukça idealdir. Doğru aydınlatma seçildiği zaman hem aydınlatma işlevi yerine getirilmiş olur hem de aydınlatmadan tasarruf edebilirsiniz.

Wallwasher

Wallwasher aydınlatma yapıların ışık ile yıkanması anlamına gelir. Dış mekanlar için özel olarak üretilen ve görsel şölen sunan bu aydınlatma yapılara oldukça farklı bir hava katar. Yapının güzelliğini ve ihtişamını ortaya çıkarır. Wallwasher aydınlatma dış mekanların hem aydınlatma ihtiyacını karşılar hem de dekorasyon çeşitliliği sağlar. Bu yönü ile diğer aydınlatmalar ile aynı işlevi görür. Tarihi yapılar, köprüler, bina, rezidans, plaza gibi birçok yerde kullanım kolaylığı sağlar. Mavi, yeşil, kırmızı, amber, turuncu, gün ışığı ve mor seçenekleri ile dekorasyonda çeşitlilik de sağlar.

Wallwasher aydınlatma için adından da anlaşılacağı gibi sabit bir zemin gereklidir. Sabit zemin üzerine döşenen aydınlatma sistemi ile dış aydınlatmalarda çeşitliliğe imkan tanır. Binaların ve yapıların dış kısımlarını aydınlatmak istiyorsanız ve farklı bir arayış içindeyseniz wallwasher hayalinizdeki aydınlatma olabilir. Yapılarda bahçe aydınlatması işlevi de gören bu aydınlatma ile yapıların havasını değiştirebilirsiniz. Binanızın her yapıdan farklı ve estetik görünüşe sahip olmasını istiyorsanız bu aydınlatma seçeneğini kullanabilirsiniz. Köprüler ya da tarihi yapılar gibi vurgu yapılması gereken harika yapılarda kullanabilirsiniz. Sadece tek renk çeşidini değil renkleri farklı kombinasyon seçeneği ile de kullanabilirsiniz.

Wallwasher kullandıktan sonra da göreceksiniz ki faturalarınız size ekstra yük olmayacaktır. Düşük enerji gücü ile yüksek oranda ışık ve aydınlatma kalitesi sağlar. Binalarınızı aydınlatmak istiyor ancak cebinizden çok da harcama yapmak istemiyorsanız wallwasher aradığınız aydınlatma olabilir.

Bahçe Aydınlatma

Bahçe aydınlatmaları günümüzde çeşitli amaçlar ile kullanılır. En bilinen kullanılma amacı tabi ki de güvenliktir. Gündüz ihtiyaç duyulmayan bahçe aydınlatması gece bir zorunluluktur. Bahçe aydınlatma ilk ortaya çıkarken amacı hırsızlara, yabancılara ve bilinmeyen şeylere karşı önlem almaktı. İnsanoğlunun kendini koruma içgüdüsü sonucu ortaya çıkan bahçe aydınlatması zaman içinde dekorasyon, vurgu ve lüks amaçlı kullanılmıştır. Dış aydınlatmaların hemen hemen hepsi güven duygusu ile üretilmiştir. Ancak zaman içinde dış aydınlatmanın iç mekanlara göre daha fazla tamir ve bakım gerektirmesi insanları farklı arayışlara itmiştir. Farklı ve olumsuz iklim koşulları zaman içinde bahçe aydınlatmasını olumsuz etkiler. Bu sebeple de bahçe aydınlatması seçerken öncelik işlevsellik olmalıdır. Bahçe aydınlatma olarak kullanılan çeşitler iç mekan aydınlatmalarına göre daha sağlam üretilir.

Bahçe yollarını aydınlatmak amacı ile daha çok direkli bahçe lambası tercih edilir. Sabit bir zeminin yeterli olduğu direkli bahçe aydınlatması uzun ya da kısa olabilir. Betona sabitlenen bir direk üzerine monte edilen bahçe aydınlatmasının yağmur, kar gibi doğa olaylarından etkilenmemesi için üst kısmı korunaklıdır. Ağaçları aydınlatmak bazı bahçeler için dekorasyon gibi görünse de bazıları için de güven amaçlı kullanılır. Ağaç ve bahçe feneri, led aydınlatma, led projektör hem güvenlik hem de lükse vurgu yapmak için kullanılır. Bahçenizde sık sık davet veriyorsanız bu bahçe aydınlatma türlerinin her biri oldukça işinize yarar. Büyük bir alanı aydınlatmanızı sağlayacak bu ürünler dekorasyon zevkinizi de ortaya çıkarır. Uzun süre kullanımda bile çok fazla elektrik harcamayan bahçe aydınlatma modelleri iyi bir tercih olabilir. Bu aydınlatmalar az enerji çok ışık prensibi ile çalışır. Dolayısı ile de akşamları saatlerce aydınlatmanız açık bile kalsa yüklü bir miktar fatura ödemenize gerek kalmaz. Ayrıca led projektör, led sarkıt gibi led aydınlatma türleri ile bahçenizi hem çok rahat ve yoğun bir şekilde aydınlatabilirsiniz hem de bahçenizde dekorasyon harikaları ortaya çıkarabilirsiniz.

WhatsApp