Blog

Led Aydınlatma

Ravaled Led Aydinlatma.fw 2

Led kelime anlamı ile ışık yayan diyot anlamına gelir. Ledler ilk çıktığında reklam panolarında kullanılıyordu daha sonra tüm yaşam alanlarında kullanımı yaygınlaştı. Led teknolojisi ile üretilen led aydınlatma türleri son yıllarda oldukça popüler olmaya başladı. Bu popülerliğini işlevsel ve dekoratif amaç ile kullanılabilmesine borçludur. Led aydınlatmalarda diğer aydınlatma türlerinde görülen problemlerin görülmez. Bu nedenle de diğer aydınlatmalara göre kullanım alanları daha fazladır. Led aydınlatmaların teknolojisi, tasarımı, enerji tasarrufu, çevre dostu olması, dekoratif olarak kullanımı, ekonomik olması, bakımı gibi özellikleri kullanımının geniş alanlara yayılmasını sağlıyor.

Led aydınlatmaları çok farklı yaşam alanlarında kullanabilirsiniz. Örneğin ofisinizde, evinizde, oturduğunuz binanın içinde ya da dış cephesinde, reklam işlerinde, iş yerlerinde, endüstriyel alanlarda, bahçe, cadde, sokak gibi dış mekanlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bunlara ek olarak sağlık sektöründe de birçok alanda işe yarar. Bakterileri aktive etmek için ya da diş tedavilerinde beyazlatıcı maddenin etkisini artırmak için kullanılır. Ledlerden paneller, ampuller, projektörler, spotlar, tavan armatürleri ya da şeritler yapılabilir. Tüm bunlar farklı alanlarda aydınlatma seçeneği sunar.

Led Panel.fw
Led Aplik

Telli aydınlatma ve floresanlardan sonra ortaya çıkan led aydınlatmalar diğer aydınlatma türlerine göre daha fazla enerji tasarrufu sağlar. Telli aydınlatmalar ya da floresanlar ile karşılaştırıldığında led aydınlatmalar yüzde 50 oranında enerji tasarrufu sağlar. Yaklaşık 50 ile 60 bin saat kullanım ömrü ile piyasadaki diğer aydınlatmaları tahtından etmiştir denilebilir. Ekonomik ve ergonomik olan bu aydınlatmanın son birkaç yıldır günlük 10 saat kullanım sonucu tam olarak 27 yıl kullanılabileceği söyleniyor. 27 yıllık süreyi görebilir miyiz bilinmez. Ancak HID teknolojisi ile 5 yıl, CFL ile ise 3 yıl kadar dayanaklılık süresi tespit edilmiş. Piyasadaki diğer aydınlatmalara bakılırsa led aydınlatmaların kullanım süresi gerçekten çok iyi. Bunun yanında minimum enerji ve maksimum ışık kaynağı prensibi ile hareket ettiği için daha az enerji sarf ediyor böylece ışık verimliliği de yüksek oluyor. Led aydınlatmalar kısa zamanda elektrik faturalarınızı düşürecek gibi görünüyor. Bu aydınlatmalar ciddi anlamda enerji tasarrufunun yanında ışık parlaklığı olarak da aslında kendini belli ediyor. Diğer aydınlatmalar göre ışık kaynağı daha parlak ve daha çok yoğun ışık saçıyor.

Ravaled FSL Floresan 1

Led aydınlatmalar sayesinde evinizin aydınlatma armatürlerini istediğiniz gibi dizayn edebilirsiniz. Ledlerin geneline bakıldığında istediğiniz şekilde tasarlanması ve kullanılması mümkündür. Yaşam alanlarınız için şeritler ve çubuklarla istediğiniz boyda aydınlatmalarınızı tasarlayıp kullanabilirsiniz. Sadece görünüş olarak farklı tasarımlarla kalmıyor farklı renk seçenekleri ile evinize enerji katıyor. Beyazın tonları, amber, gün ışığı, kırmızı, yeşil, mavi, pembe gibi renklerle evinize canlı ve eşsiz özellikler katabilirsiniz sonra da tasarladığınız bu özel alanınızda huzurla kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Led aydınlatmalar kızıl ötesi ya da mor ötesi ışın yaymadıkları için hem sizin ve sevdiklerinizin sağlığına hem de doğaya zarar vermezler. Bunlara ek olarak ledlerde karbondioksit salınımı çok azdır ve halojen dediğimiz gazlar ya da cıva gibi ağır metaller de yapısında bulunmazlar. Küresel ısınma, iklim değişiklikleri, atmosferin delindikçe güneşin zararlı ışınlarının yüzeye inmesi gibi durumlar düşünüldüğünde aslında led aydınlatma kullanımı bir bakıma sosyal sorumluluk projesi olarak da görülebilir. Led aydınlatmalar ne kadar çok yaygınlaşırsa zararlı etkenlerden o kadar uzak kalırız.

Ledlerin, DC LED, AC LED, COB LED, Lineer LED, RGB LED türleri vardır. Bazı led türleri şarj edilebilir olarak tasarlanmıştır. Yanınızda güç kaynağı olmasa bile her yerde kullanabilirsiniz. Deniz kıyısında, sahilde, ormanın içinde, kamp alanlarında size kolaylık sağlayacak led aydınlatmalar ile rahatça bu yerlerde zaman geçirebilirsiniz. Ray spot led aydınlatmaların sağladığı 360 derecelik hareket alanı ile bulunduğunuz mekanlarda ışığın yönünü değiştirebilirsiniz. İstediğiniz alanlara vurgu yapabilir ya da evinizin belli kısımlarında derinlik yakalayabilirsiniz.

Dış mekanlarda led aydınlatmalar tercih ederseniz ısıya dayanıklı oldukları için soğuk ortamlarda daha iyi aydınlatma sağlarlar. Ayrıca ısı verdikçe diğer aydınlatmalar gibi kendi kendini çok fazla ısıtmadığından oluşabilecek yaralanmaların da önüne geçilmiş olur. Çalışırken ampul ya da floresanlardan gelen çatırdı sesleri led aydınlatmalar için geçerli değildir. Gayet sessiz çalışırlar. Bakımı kolaydır sürekli bakım istemezler. Gözlerinizi yormayacak şekilde ortama kaliteli ışık verirler.

WhatsApp