Blog

Mekan Aydınlatma

Ravaled Otel Aydinlatma

Mekan Aydınlatma

Mekan aydınlatmaları, iç aydınlatma ve dış aydınlatma olarak ikiye ayrılır. Her bir mekanın işlevi ve insan sirkülasyonu farklıdır. Bu sebeple de mekan aydınlatmaları tasarlanıp üretilirken mekanın ihtiyaçları göz önünde bulundurulur. Özelleştirilmiş alan sunan mekan aydınlatmalarında önemli olan doğru aydınlatma çeşidinin kullanılmasıdır. Mekan aydınlatması dış mekan için kullanılacak ise aydınlatmaların daha dayanıklı olması gerekir. Kullanılacak alan iç mekan ise aydınlatmasının daha dayanıklı üretilmesine gerek yoktur. Dış mekanlarda aydınlatmalar farklı iklim koşulları ve ani sıcaklık değişimlerinden etkilenirken iç mekanlarda böyle bir olumsuzluk ile karşılaşılmaz.

İç mekan aydınlatmaları kullanım özelliğine göre ayrı bölümlere de ayrılır. Daha çok toplu insan giriş çıkışının olduğu bu alanlarda aydınlatmaya oldukça dikkat edilmelidir. Yeteri kadar aydınlatılması gereken bir eğlence alanının olması gerekenden fazla aydınlatılması bir süre sonra sağlık problemlerine sebep olabilir. Fazla ışığa maruz kalmak uykusuzluğa ve baş ağrısına sebep olur. Gerektiği kadar mekan aydınlatması yapılmadığı takdirde gittiğiniz ortama tekrar gitmek istemeyebilirsiniz. Tam tersi durum da mümkündür. Eser ya da tablo sergilenen bir mekan düşünün. Yeteri kadar mekan aydınlatması yapılmadığı takdirde eserleri göremediğiniz için tekrar o sergi ya da bienale gitmek istemezsiniz. Kısacası mekan aydınlatması ışık kirliliğine de ışık yetersizliğine de sebep olacak şekilde yapılmamalıdır.

Mekan aydınlatma seçenekleri fazladır. Sıva altı armatürleri, sıva üstü armatürleri, downlight armatürler, sarkıtlar, mekan aplikleri, spot aydınlatma türleri, tavan armatürleri gibi aydınlatma seçenekleri vardır. Bu aydınlatmalara ek olarak da mobilya spot aydınlatmalar da kullanılabilir. Ayrıca dış mekanlarda kullanılmasına rağmen iç mekanlarda da bazen kullanılabilen wallwasher aydınlatmalar da vardır. Kısıtlı bir alanda da olsa lobinin bir kısmında wallwasher da kullanılabilir. Sayılan bu aydınlatmalar yeni teknoloji aydınlatmalardır. Bunlara ek olarak flüoresan, rustik ampul, eski tarz ampul de kullanılabilir. Ancak bu seçenekler çok fazla tercih edilmez. Mekan aydınlatması olarak hem ışığı oldukça yetersiz kalır hem de faturanızda tasarruf sağlamaz.    

Mekan aydınlatması olarak en çok göz önünde olan otel aydınlatma, rezidans aydınlatma, avm aydınlatma, sinema aydınlatmadır. Farklı işlevler ile kullanılan bu alanların aydınlatmaları diğer iç mekanlara göre daha farklıdır.

Blog sayfamızdan otel aydınlatma, rezidans aydınlatma, avm aydınlatma, sinema aydınlatma bloglarımıza ulaşabilirsiniz.

WhatsApp