Blog

Ray Spot, Monofaze & Trifaze Ray, Led Spot Armatürler

Ray spot beyaz

Ray Spot

Aydınlatmalar farklı özelliklere, tasarımlara ve kullanım alanlarına sahip olabilir. Bir mekanda aydınlatmanın birçok çeşidi kullanılabilir ancak bazı aydınlatmalar belirli mekanlar için daha işlevseldir. Ray spot aydınlatma türü iç mekanlar için oldukça idealdir. Görüntüsü ile iç mekanlarda tasarım şıklığı sunar. İşlevsel özellikleri diğer birçok aydınlatmaya göre daha fazladır. Hareketli mekanizmaya sahip ray spot 360 dereceye kadar da dönüş imkanı sağlar. Aydınlatmalar monte edildiği yerden farklı bir yere ışık veremez. Ancak ray spot için bu durum geçerli değildir. Işığın yönünü ve ulaştığı yeri değiştirmek için spotun yönünü çevirmeniz yeterlidir. Özellikle evlerde iç dizaynı sürekli değiştiriyorsanız ve aydınlatmanızı başka yönlere hareket ettirmek istiyorsanız idealdir.

Ray spot aydınlatma monofaze ve trifaze faz çeşitleri ile kullanım kolaylığı sağlar. Monofaze ray spot tek fazlıdır ve daha küçük alanları aydınlatmak için yeterlidir. Trifaze ray spot ise 3 fazlı olup daha büyük alanları aydınlatabilir. Aydınlatmak ya da vurgu yapmak istediğiniz alan fazla ise bu durumda trifaze seçeneği daha uygun olacaktır. Tek bir ray üzerinden birden fazla soketi bulunan bu aydınlatma daha çok mağaza, vitrin gibi mekanlarda kullanılır. Mağaza ve Avm gibi yerler dışında cafe, restoran, ev ve ofislerde rahatlıkla kullanılabilir. Müzelerde, fuarlarda ve bienallerde eserlere vurgu yapmak için idealdir. Farklı gövde seçenekleri ve şekillere de sahiptir. Ortama zarif ve şık bir hava katan ray spotların endüstriyel modelleri de bulunur. Mağaza vitrini için monofaze seçeneği mantıklı iken mağazanın temel aydınlatma elemanlarına ek olarak trifaze kullanılabilir.

Bakım ve onarım masrafı gerektirmeyen ray spot ofis, avm, mağaza gibi ışığın çok kullanıldığı yerde tasarruf imkanı da sunar. Enerji gücü 5 wattan 40 watta kadar çıkabilen seçenekleri de vardır. İhtiyacınız olan ışık ne kadar fazla ise o doğrultuda artırılabilir seçeneklidir. 5 watt gücünde bile yoğun ve kaliteli bir ışık kaynağı sağlar. Vurgu yapmak istenilen ya da özellikle aydınlatılması gereken bölgeler için idealdir. Işığın kolayca bölünmesini de sağlar. Kullanım ömrü uzun olan ray spotta kullanılan ampul 8 yıla kadar bile dayanabilir. Bu sayede kısa sürede sürekli aydınlatma değiştirmek zorunda kalmazsınız. Uzun süreli kullanıma uygun yapısı kalitelidir. Doğaya ve insan sağlığına zararı yoktur. Uzun süre ışık açık kaldığında ısınmalara bağlı yaralanmalara da yol açmaz. Led ampulü fazla ısınsa bile ısıyı dışarı vurmayacağı için yanmalara sebep olmaz. Led teknolojisi kullanıldığı için diğer aydınlatma türlerine oranla daha az enerji harcar. Bu sayede elektrik harcamalarınızı da azaltmış olursunuz. 

Monofaze Ray

Ray, spot aydınlatmanın bir ray üzerinde ne kadar sıralanabileceğini belirler. Ray spot aydınlatmada ray seçenekleri monofaze ve trifazedir. Tekli ray spotta monofaze ray kullanılır. Monofaze ray spotta tek faz olduğu için tek duy monte edilmiştir. 1’den fazla takılmaya çalışıldığı takdirde elektrik yüklemesi olur ve sistem çalışmaz. Monofaze ray daha çok küçük alanlarda aydınlatma amacı ile kullanılır. Kullanılacak alanın metrekaresi küçük ise ya da sadece belirli bir bölge için kullanılacak ise monofaze ray yeterlidir. Belirli bir alanı ışıklandırıp vurgu yapmak için idealdir. Ray üzerinde hareket edebilen spot, kullanım kolaylığı ve konfor sağlar.

Trifaze Ray

 Trifaze rayda ise 3 faz vardır ve daha büyük alanlarda kullanılır. Trifaze ray üzerine 3 adet ray spot yerleştirilebilir. 3 fazlı olduğu için de isterseniz birini, ikisini ya da üçünü kullanabilirsiniz. Trifaze ray, monofaze raya göre daha ağırdır çünkü taşıdığı duy sistemi fazladır. Kaliteli ve yoğun ışık kaynağı sunarken yardımcı eleman olarak kullanılan bu ray üzerine dilediğiniz özellikte monofaze ray spot kullanabilmeniz mümkündür.

Dekoratif Ray Spot

Ray spot aydınlatma son yıllarda hem rahat kullanımı hem de yoğun ışık verdiği için çok fazla kullanılır. Diğer aydınlatmalardan farkı hareketli yapısıdır. Diğer aydınlatmalara göre hem yatay hem de çevresel hareket edebilir. Ray sistemi sayesinde sağa sola hareket ettirilebilir ve ışık doğrultusu kolayca değişebilir. Ayrıca 360 derece dönebilen yapısı sayesinde de ışığın yönünü değiştirmek mümkündür. Aydınlatmada dekoratif ray spot modelleri oldukça fazladır. Endüstriyel, modern, bohem gibi birçok tarza özgü ürün dekorasyon ve motifleri bulunur. Farklı renk seçeneklerinin de kullanıldığı dekoratif ray spot ile iç mekanlarınızı aydınlatabilirsiniz.  

Led Spot Armatür

Sıva altı ya da sıva üstü seçenekleri olan led spot armatür ile iç mekanlarınızı aydınlatabilirsiniz. Uzun süreli kullanım imkanı sağlayan led spot armatür seçenekleri çok fazladır. Salyangoz spot, gömme spot, ar111 ve downlight spot gibi farklı seçeneklidir. Motifli, şekilli ve desenli led spot armatürleri vardır. Yüzeyde aydınlatma sevmeyenlerin tercih ettiği bu aydınlatma ile belirli bölgeleri aydınlatabilir ya da ışık yoğunluğunu azaltabilirsiniz. Monte edildikten sonra uzun süre bakım gerektirmez ve enerji tasarrufu sağlar. Yüzeyde elektrik kablosu ya da bağlantı sevmeyenler için kullanışlıdır. 

Spot Aydınlatma

Aydınlatma modelleri bazı dönemlerde farklılık gösterir. Ancak spot aydınlatma modası geçmeyen bir türdür. Çok fazla kullanım alanına sahip olmak ile birlikte işlevseldir. Estetik açıdan da tercih edilen spot aydınlatma modelleri çeşitlidir. Tavan spot lamba, tavan armatür, floresan armatür, glop armatür, sıva üstü armatür, gömme spot, glop armatür, sıva altı spot ve sıva üstü spot gibi çeşitlidir.

Spot Armatür

Aydınlatma için kullanılan spot armatürler sıva altına monte edilebilir ya da tavan yüzeyinde kullanılabilir. Yüzeyde kullanım için daha çok ray spot armatür tercih edilir. Bu aydınlatma armatürleri floresan ve geleneksel ampullere alternatif olarak üretilmiştir. Spot aydınlatma çeşitlerinin neredeyse hepsi spot armatür olarak kullanılır. Mekanın genişliği ve büyüklüğüne göre kullanılan sayı artar ya da azalır. Şık ve estetik görünüm sunan spot armatür kullanım alanı olarak çeşitlidir. Olası tehlikelere karşı yaralanma riskinin en aza indiği aydınlatmadır. Yalıtım özelliği floresan ve geleneksel ampule göre daha fazladır. Enerji gücü 5 wattan 300 watta kadar olan seçenekleri vardır. Işık yoğunluğu istemine göre sayıları artırılabilir ya da azaltılabilir.

Ray Spot Rayı

Spot aydınlatmalar içerisinde çok fazla kullanım alanı olan ray spot aydınlatma belirli bir ray üzerinde hareket eder. Ray spot rayı olarak adlandırılan bu aydınlatma bir düzlem üzerinde sağa ve sola doğru aydınlatmanın hareketini sağlar. Işığı taşımanızı kolaylaştıran ray spot rayı işlevsel bir aparattır. Monofaze rayda tek spot aydınlatma kullanılabilirken trifaze rayda ise 3 adet spot kullanılabilir.

Ray Spot Fiyatları

Spot aydınlatma çeşitleri floresan ve geleneksel aydınlatmalara göre farklı fiyatlandırılır. Kullanılan led teknolojisi ray spot fiyatlarını biraz artırabilir. Ancak bu aydınlatmaya ödediğiniz ücret kısa sürede cebinize geri döner. Ray sisteminin trifaze ve monofaze olmasına göre ray spot fiyatları değişebilir. Monofaze ray spotta tek bir spot bulunur ve tek fazlıdır. Daha küçük alanları aydınlatmak için idealdir. Trifaze yani 3 faz kullanılan ray spot fiyatları monofaze spota göre biraz daha pahalıdır. Sadece pahalı değil elle tutulur ağırlık farkı da vardır. Daha çok işçilik gerektiren ve fazla malzemenin kullanıldığı trifazede ray spot fiyatları değişkenlik gösterir. Diğer aydınlatma türlerine göre pahalı olmasına rağmen uzun süre kullanım ömrüne sahiptir. Ayrıca bakım ve onarım masrafı da bulunmadığından kısa sürede verdiğiniz paranın hakkını verecektir. Çevreye zarar vermemesi ve karbon salınmasını önlemek amacı ile üretim aşamasında farklı malzemeler kullanılır. Bu malzemeler de diğerlerine göre biraz daha pahalıdır.

Ray Spot Aydınlatma

Tüm aydınlatma türleri içinde ray spot aydınlatma iç mekanlarda ofis ve mağaza aydınlatması olarak çok fazla kullanılır. Yüksek tavanlı birçok iç mekanda hem bakım istemez hem de sürekli aydınlatma ve ampul değiştirmek zorunda kalmazsınız. Bütçenize dost ray spot aydınlatma kullanıldığı alanlarda konfor ve rahatlık sağlar. İnsan giriş çıkışının fazla olduğu yerlerde sürekli ampul değiştirmek hoş bir görüntü ortaya çıkarmaz. Bu aydınlatma sayesinde sürekli aydınlatma kontrolü yapmanız gerekmez. Ray spot aydınlatma son teknolojisi elektrik sistemi ile donatılmıştır.

Ray Spot Lamba

Kullanıldığı alanda konfor ve rahatlığı hissettiren ray spot lamba evlerin vazgeçilmez aydınlatması arasındadır. İstediğiniz yere monte edin uzak alanlarda bile aydınlatma sağlar. Bir ray üzerine tekli, üçlü, dörtlü spotlar yerleştirilerek üretilir. Taşıyabilecek ray kapasitesi ne kadar ise ray spot lamba o kadar kullanılabilir. Kullandıkça ve konforunu yaşadıkça farklı aydınlatma seçeneklerini değerlendirmeyeceksiniz. Ayrıca dekorasyonunuzda harika fikirler ortaya çıkarmanıza da yardımcı olacaktır. 

WhatsApp